قیمت ورق سوراخ دار
قیمت ورق سوراخ دار
فروردین ۲۰, ۱۳۹۷
قیمت ورق روغنی در بورس
قیمت ورق روغنی در بورس
فروردین ۲۷, ۱۳۹۷
ورق سیاه چیست

آهن آلات در دو دسته کلی آهن آلات صنعتی و آهن آلات ساختمانی تقسیم می شوند. سپس این دو گروه اصلی خود به دسته های جزئی تری تقسیم می شوند.

ورق ها به صورت رول فرم و شیت به بازار عرضه می شود. از انواع ورق ها می توان به ورق سیاه معمولی و ورق سیاه صنعتی اشاره کرد. که دارای تکنولوژی ساخت متفاوتی است. استانداردهای مورد استفاده برای ساخت ورق سیاه معمولی  ST37 می باشد که بیشتر در ساختمان ها و سوله ها مورد کاربرد دارد . ورق های صنعتی نیز در صنایعی مانند پتروشیمی،سد سازی و …. مورد استفاده قرار می گیرد. انواع ورق بر اساس دو نوع نورد با نام های نورد گرم و سرد تولید می شود .در نورد گرم محصول خروجی ورق سیاه نام دارد و در نورد سرد محصول خروجی ورق روغنی نامیده می شود.

ورق های فولادی سیاه با نام Hot Rolled Sheet شناخته می شوند. ورق گالوانیزه گرم نیز از نوعی فولاد کم کربن با نام ۳۶A و ۱۰۱۱A ساخته شده است. جوش پذیری بالا از خاصیت های ۳۶A می باشد. اما در مقابل آن ۱۰۱۱A استحکام بالایی داشته و ساخت ظروف از مزایای  آن می باشد. فولادهای نورد گرم در مقایسه با ورق های نورد سرد سطح نازکتری دارند. ورق سیاه در دمای بالا در کارخانه ها تولید می شود

در نورد گرم با رسیدن دمای تختال ها به ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد در کوره های پیش گرم کن و پوسته زدایی در نورد های اولیه و نهایی نورد شده و ضخامت آن به مرور کاهش می یابد تا به ۱٫۲ تا ۱۶ میلی متر برسد و سپس به صورت کویل به بازار عرضه می شود. گاها مجموعه کارهایی مانند کم کردن وزن کلاف،بهبود خواص مکانیکی، تسطیح ورق، برش سبک و سنگین ورق به منظور عملیات تکمیل کننده نورد گرم انجام می شود

حالا چرا به ورق نورد گرم ورق سیاه گفته می شود؟

در نورد گرم اجزای تشکیل دهنده ورق در دمای بالا ذوب می شود که به این خاطر رنگ آن مات است و به دلیل مات بودن آن را بانام ورق سیاه در بازار می شناسند.

کاربرد های ورق سیاه

با توجه به نوع استاندارد خاصی مه در ساخت ورق سیاه استفاده می شود. کاربردهای متفاوتی در صنعت ساختمان ، تانکر سازی ، خودروسازی ، مخازن خاص ، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی و … دارد.

ضخامت ورق سیاه

ضخامت ورق سیاه در ابعاد متفاوتی از  ۱/۵ میلی متر تا ۱۰۰ میلی متر در بازار موجود می باشد. علاوه بر استانداردها ، ضخامت ورق نیز بر قیمت ورق سیاه و وزن ورق سیاه تاثیر می گذارد.

ابعاد ورق سیاه

از عرض های ورق سیاه می توان به ۱۰۰ سانت و ۱۲۵ سانت و ۱۵۰ سانت و ۲۰۰ سانت اشاره کرد کلیه این ابعاد از نظر طولی محدودیتی نداشته و متناسب با نیازها تولید می شود. شما می توانید قیمت ورق سیاه را با کلیک بر روی لینک قیمت روز ورق سیاه مشاهده کنید.

استاندارد های ورق سیاه

ورق سیاه را اصولا در بازار با استاندارد ST37 می شناسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *